Drupal, Joomla та WordPress - системи управління, на основі яких можна створювати функціональні і легко керовані сайти без серйозних фінансових витрат.
Ми вирішили порівняти ці системи між собою і розповісти про це зрозумілою мовою. Ми вибрали найбільш важливі аспекти, які швидше за все зацікавлять рядового користувача.
Версії / безпека
Drupal
Зараз до виходу готується 6-а версія, код якої вже досить давно заморожений.Поточна 5-а версія в порівнянні з 4.7 виглядає хорошим еволюційним етапом. Нові версії довго тестуються. Ядро стабільне. Баги в затребуваних модулях зазвичай фіксують оперативно. Зараз цілий ряд великих корпоративних сайтів компаній зі світовими іменами працює на Drupal, тому у розробників до безпеки серйозне ставлення.
Joomla
Ситуація на даний момент така - всі шанувальники Joomla перебувають в очікуванні версії 1.5. А гілка 1.0.х зазнає лише косметичні зміни, в основному що поліпшують безпеку. Так що з наявністю нових версій у Joomla "повний порядок". Безпека теж на рівні, версію 1.0.13 можна сміливо вважати дуже-дуже стабільною і безпечною.
Що ж стосується безпеки сторонніх розширень, то тут все не так гладко, що взагалі-то повторює ситуацію в цілому в мові PHP, як популярному серед новачків і людей які не знають нічого про те, як ламаються сайти. 90% софта глючна, а платні програмісти готові працювати за їжу. Дійсно сильних розширень мало, але вони є, наприклад OpenSEF або MosetsTREE.
WordPress
Хоча офіційно і заявлено, що версії WordPress будуть виходити за графіком, насправді цього не відбувається. Якщо буде виявлено будь-яка серйозна "дірка", то розробники оперативно випускають оновлення, тому графік версій збивається. Існують дві лінійки WordPress: 2.0 .* та 2.1 +. Перша (поточна 2.0.12) все ще підтримується і до неї випускаються оновлення безпеки. Але нові можливості з'являються тільки в лінійці 2.1 + (поточна 2.2.2). Поділ відбулося після того, як було вирішено відмовитися від підтримки MySQL <4.0. За рахунок оптимізації запитів, швидкість роботи нових версій вище. Також зіграло свою роль і те, що в WordPress'е активно став використовуватися AJAX, якому потрібно UTF-8. Все це призвело до певних проблем сумісності, але, на мій погляд, воно було того варте.
Приклад сайту на Drupal
Російсько-мовна документація
Drupal
Незважаючи на те, що російська спільнота займається перекладом документації на Drupal, білих плям ще багато. Ситуація частково компенсується самописний статтями і проводами. Документація на модулі здебільшого не переведена. На мій погляд, зараз займатися розробкою сайтів на Drupal без знання англійської мови важко - будь-який крок у бік від стандартних схем може стати проблемою.
Joomla
Російськомовної документації достатньо, я б сказав - багато. Причому вона не простий переклад офіційної допомоги, а вже приходить до стадії написання авторських статей.
WordPress
WordPress має дуже великий документацією (к.н. Codex / Кодекс), але на жаль вона лише англійською мовою. Хоча, справедливості заради варто відзначити, що складена вона грамотно і практично не потребує особливого знання мови. Документація побудована таким чином, що дозволяє досить швидко знайти потрібну відповідь. Практично кожна стаття має кілька прикладів, а також посилання на суміжні питання.
Приклад сайту на Joomla
Підтримка
Drupal
Розвивається, причому досить бурхливо, оскільки останнім часом про Drupal багато говорять в рунеті. Є люди що розбираються в архітектурі. Що важливо, вони відповідають на форумі. У цілому спільнота відкрита і доброзичлива, але зловживати цим не варто.
Joomla
Якщо коротко, то існує два різних "табори", що ведуть свої форуми і сайти підтримки. Спроба об'єднання була, але так нічого й не вийшло. У принципі, наявність двох збірок на даний момент всіх влаштовує. Ближче до версії 1.5 питання буде підніматися все частіше. З іншого боку наявність конкуренції аніскільки не шкодить спільноті, а навпаки навіть підштовхує команди працювати все краще і краще.
WordPress
У російської WordPress'а є два офіційних сайту. Підтримка користувачів здійснюється через форуми. Так, що швидше за все проблем з підтримкою не буде. Також існує багато блогів, де їх автори викладають і діляться самими різними знахідками і рішеннями по WordPress.
Настройка посилань в адмін-панелі WordPress
Боротьба зі спамом
Drupal
Akismet - раз, графічна або математична каптча на вибір - два, аналізатор поведінки клієнтів з відсіювання ботів - три. Ще можна задавати обмеження на кількість посилань в одному повідомленні, контролювати флуд, банить ip і вести "чорний список" рекламованих сайтів, а також фільтрувати повідомлення по підрядку.
Joomla
Боротьба зі спамом в інтернеті на даний момент ведеться тільки в одному місці - коментарі до публікацій. Компонентів коментарів досить багато, і про такі, без підтримки captcha я не чув (хіба що дуже давні і не використовуються на даний момент). На цьому власне боротьба зі спамом закінчується.
WordPress
Стандартно в WordPress входить плагін Akismet, що досить ефективно бореться з цим злом. Крім цього можна створити чорний список і фільтри з слів. З їх допомогою можна просто заблокувати будь-який коментар, який містить заборонене слово або відправити його на модерацію. Найбільшу ж ефективність у боротьбі зі спамом можна домогтися за допомогою т.зв. капчи - картинки з набором символів. У цьому випадку ставиться повний заслін від автоматичних спам-роботів. Установка більшості полігонів антиспаму дуже проста, зачасту достатньо тільки його активувати в адмін-панелі (наприклад, популярна SpamKarma). За допомогою спеціального плагіна є можливість модерувати спам-коментарі. Причому доступні як звичайні коментарі, так і пінг і трекбакі. У цілому ж плагінів для антиспаму безліч (я нарахував більше сімдесяти).
Вигляд адмін-панелі Joomla
Інтеграція з форумом
Drupal
Базовий пакет Drupal містить досить функціональний форум, який підійде для організації невеликих спільнот. Для організації великих спільнот він теж, втім, підійде - на форумі drupal.org зараз більше 320 000 повідомлень.
Є модератори, групи користувачів з різними правами доступу, повідомлення по email, аватари, підписи, RSS. Перевага вбудованого форуму - єдина база користувачів, яку використовують інші частини сайту.
Joomla
Разом з Joomla не поставляється компоненту форуму, проте на даний момент самим оптимальним варіантом створення вбудованого форуму є FireBoard і його російська редакція від Adeptus'а. Що ж до інтеграцій - вони існують. Найпоширенішою є зв'язка Joomla-SMF, під яку є не одна інтеграція, навіть комерційна.
WordPress
Для WordPress'а розроблений і рекомендується форум BBPress (є і русифікація), який повністю інтегрується в блог. Правда, можливості у цього форум більш ніж скромні. На офіційному сайті WordPress'а використовується саме цей форум. Також існують плагіни, які дозволяють частково інтегрувати деякі популярні форуми в блог. Щоправда, для цього потрібні хороші знання програмування, і при цьому, все одно стовідсоткової інтеграції не вийде - все-таки це різні системи.
Приклад настройки блоків на Drupal
Продовження статті тут